Admiral Jack Ryan, former Superintendent of the U.S. Naval Academy has agreed to be the keynote speaker for a Navy Day dinner on October 23rd. (Location to be finalized shortly.)

The U.S. Naval Academy Alumni Association and the Navy League are cosponsoring the event. Other organizations invited include the USNA Parents Club, Blue and Gold Officers, ROTC Midshipman and staff, the Reserve Officers Association, TROA, and members of the Naval Reserve and Marine Corps Reserves.

VICE ADMIRAL JOHN R. RYAN, UNITED STATES NAVY

Vice Admiral John R. Ryan assumed duties as the 56th Superintendent of the United States Naval Academy on June 4, 1998 and was relieved on June 7, 2002. A native of Mountainhome, Pennsylvania, he graduated from the Naval Academy in June 1967. Vice Admiral Ryan received a Master of Science Degree in Administration from George Washington University, Washington, D.C. in 1975. He also has completed the Program for Senior Executives in National and International Security at the John F. Kennedy School of Government, Harvard University.

Designated a Naval Aviator in October 1968, Vice Admiral Ryan was assigned to Patrol Squadron EIGHT from 1969 to 1972, where he participated in three Atlantic deployments, and numerous detachments in support of special operations. From 1972 to 1975, he was assigned to the staff at the Naval Academy.

Vice Admiral Ryan reported on board USS NIMITZ in July 1975 and served as the Assistant Navigator for two years, including NIMITZís first Mediterranean deployment. His next assignment was as the Administrative Officer on the Commander Patrol Wing FIVE staff. In May 1980, he was assigned to Patrol Squadron TWENTY-SIX, serving as Operations Officer for a six month Western Pacific and Indian Ocean deployment.

Vice Admiral Ryan joined Patrol Squadron ELEVEN as Executive Officer in August 1981 and assumed command of the squadron in August 1982. At the end of 1983, he joined the Strategic Concepts Group in the Office of the Chief of Naval Operations. In April 1985, he became the Military Assistant to the Executive Secretary in the Immediate Office of the Secretary of Defense.

He assumed command of Patrol Squadron THIRTY-ONE, the P-3 Fleet Replenishment Squadron at Moffett Field, in May 1986. In June 1987, Vice Admiral Ryan was assigned to the Office of the Chief of Naval Operations as the Executive Assistant to the Deputy Chief of Naval Operations (Air Warfare).

Vice Admiral Ryan served as Commander Patrol Wing TEN, headquartered at Moffett Field from June 1988 to March 1990. From March 1990 to March 1991, he was the Executive Assistant to the Commander in Chief, U.S. Pacific Command. In March 1991, he was named as the Director, Logistics and Security Assistance (J4), Commander in Chief, U.S. Pacific Command. In August 1993, Vice Admiral Ryan assumed duties as Commander, Patrol Wings, U.S. Pacific Fleet/Commander, Anti-Submarine Warfare Forces, U.S. Pacific Fleet.

Vice Admiral Ryanís most recent assignment, before becoming the 56th Superintendent of USNA, was as Commander, Maritime Surveillance and Reconnaissance Force, U.S. Sixth Fleet/Commander, Fleet Air Mediterranean/Commander, Maritime Air Forces, Mediterranean from September 1995 to May 1998.

He is authorized to wear the Navy Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal (with oak leaf cluster), Legion of Merit (with two Gold Stars), Meritorious Service Medal (with two Gold Stars), Navy Commendation Medal (with two Gold Stars), and various other Service awards.

Vice Admiral Ryan is married to the former Diane L. Ackerman of Bangor, Pennsylvania. They have three daughters: Tricia, Kelly, and Julie.